Jak rozchodit multisite funkce ve WordPress 3+

Wordpress multisite (dříve multiuser MU)

Od verze 3 byl WordPress MU, jako samostatný projekt, zrušen, a možnost vyvtářet více blogů na jedné WordPress instalaci byla integrována přímo do hlavní verze WordPress. Po instalaci ale v nastavení nic takového nenajdete. Pojďme si ukázat, jak multisite funkce aktivovat a více blogů zprovoznit.

Pozn. Místo původního označení WordPress MU (multiuser) se začalo používat multisite, což je, řekl bych, výstižnější, protože jde o provozování více blogů na jedné WordPress instalaci a více uživatelů tam nutně mít nemusíte.

Počítám, že WordPress máte nainstalovaný.

1) Aktivace multisite funkcí

Do konfiguračního souboru wp-config.php přidejte tuto definici

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

a to nad řádek s následujícím komentářem (skoro na konci před použitím wp-settings):

/** Absolute path to the WordPress directory. */

2) Vytvoření sítě webů

Přihlašte se do administrace (např. example.com/wp-admin/) a v levém menu vyberte Tools/Network setup (example.com/wp-admin/network.php).

Zvolte, jestli chcete jednotlivé weby provozovat na subdoménách nebo v podadresářích. Osobně doporučuji subdomény. Proč? Pokud se chystáte zvolit pdadresáře, zvažte, jestli opravdu potřebujete multisite variantu. Nedosáhli byste téhož vhodným nastavením permalinků a vhodným členěním článků/stránek?

Dokončete instalaci tlačítkem Install a zobrazí se tři věci, které je třeba ještě udělat.

3) Dokončení instalace

Tento bod už uvádím jen pro úplnost, protože po stisku tlačítka Install vám dá WordPress přesný návod, jak instalaci dokončit.

3.1 Vytvoření adresáře /wp-content/blogs.dir – do tohoto adresáře se budou ukládat upladované soubory (obrázky apod.) pro jednotlivé weby, takže je do něj třeba povolit zápis (chmod 777).

3.2) Úprava konfigurace – podle návodu vložte do wp_config, opět před /** Absolute path to the WordPress directory. */ vygenerovaný kód.

3.3) Nastavení přepisovacího modulu – podle návodu vložte do .htaccess vygenerovaná přepisovací pravidla.

A to je všechno. Odhlašte se, přihlašte a můžete začít vytvářet weby. URL pro administraci sítě webů je example.com/wp-admin/network/. Jednotlivé weby pak spravujete na adresach ve tvaru nejakyweb.example.com/wp-admin/

 

Líbil se vám článek?

8 komentářů u „Jak rozchodit multisite funkce ve WordPress 3+“

  1. Dobrý den,

    já mám subdoménu na které připravuji Classipress stránky.

    Nejde mě ale do Classipress šablony dobře integrovat diskusní fórum apod. Proto bych chtěl vedle toho provozovat ještě šablonu pro BBpress (Classipress a BBpress propojit odkazy, reklamou atd.).

    Jak na to. Je řešením WP multusite a nebo to lze řešit nějak jednodušeji?

    Díka
    JK

  2. Možná jsem dostatečně nevysvětlil, co je přesně ten WordPress MU

    WordPress MU byl původně redakční systém založený na WordPressu. Narozdíl od klasického WordPressu umožňoval na jedné instalaci provozovat více webů. Od verze 3.0 je MU přímo integrováno do jádra WordPress, takže už to nejsou dva projekty.

    Jednotlivé weby mohou běžet buď na subdoménách (mujblog.example.com, jinyblog.example.com, http://www.example.com...) nebo v podadresářích (example.com/mujblog, example.com/jinyblog, …). Bohužel (zatím) není možnost mít každý blog na úplně jiné doméně (mujblog.com, jinyblog.com…). Na to byste stále potřebovali více instalací WordPress.

    Jednou z velkých výhod je, že když máte 10 webů, tak při upgradu na vyšší, děláte jen jednou.

    Příklady použití MU:
    http://blog.root.cz/
    http://blog.lupa.cz/
    … každý si tam může založit blog, každý má svoji dubdoménu, každý má svoje nastavení, design, ale WordPress je tam nainstalovaný jen jednou.

  3. JK: Obávám se, že v tomhle vám WP multisite nijak nepomůže. Je to na něco jiného.

    Classipress moc neznám, to je šablona? Pokud ano, tak by zřejmě musela mít pro BBpress podporu. Pak je možné si jí prostě doupravit/dostylovat.

  4. Ahoj, potreboval bych radu:
    Aktivoval jsem WP multisite a nainstaloval plugin na mapovani domen, ktery jsem nastavil.

    Nasledne jsem pomoci .htaccess (redirect 301) presmeroval domenu neco.cz na hlavni domenu WP (dle instrukci k pluginu), ale jaksi to nefunguje jak ma, zobrazuje se obsah hlavni domeny WP a nikoli poddomeny.

    Pozn. kdyz nastavim domenu neco.cz jako alias k hlavni domene, tak to funguje perfektne, ale to neni dobre pro SEO (duplicita).

    Vite nekdo jak na to aby vysledek presmerovani fungoval vizualne stejne jako alias?

    Diky moc, uz se v tom hrabu dva dny 😀

  5. Dobrý den,

    Mám problém, nemám vytvořený soubor .htaccess a ani složky data/…/… co mám dělat?

    Děkuji za odpověď.

  6. Co máte dělat? Vytvořit ho! 😉

    .htaccess si můžete vytvořit, ale zjistěte si, jestli ho váš hosting podporuje. Alternativou je umístění obsahu .htaccess přímo do konfigurace Apache. A nebo, pokud místo Apache používáte jiný server (Nginx, Lighttpd…), tak je třeba nastavit stejnou funkcionalitu jiným způsobem. Každopádně se poraďte se svým hostingem, protože každý to řeší trochu jinak (a ty levnější to neřeší vůbec).

    Složka data/…/…/ mi nic neřiká. Ta ve WordPressu vůbec není.

  7. It is the advice given that will help you decide on the right tools to use in reaching your goals.
    The Motion for Summary Judgment is found in the Federal Rules of Civil Procedure
    Rule 56. As they are going to be with you in every step
    in order to protect you from various other
    charges.

    My web site DUI Attorney In Fort Myers

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin