🌴 KoHub – jak se pracuje z tropického ostrova v Thajsku

Dnes je to týden, co jsem se přeplavil na ostrov Ko Lanta a pracuji z tropického coworkingu KoHub, který dlouhodobě přitahuje digitální nomády z celého světa. I já jsem jel na Ko Lantu vlastně kvůli němu.

Co je to ten KoHub?

Tropický coworking, či sdílená kancelář, na ostrově Ko Lanta v Andamanském moři. Základna pro digitální nomády a další exoty, kteří mohou dělat práci přes Internet odkudkoliv. Tak proč ne třeba z Thajska?

Podvečer v KoHubu - pohled ze zahrady
Podvečer v KoHubu – pohled ze zahrady

KoHub založil James Abbott, který sem rovněž přivedl rychlé internetové spojení optickým kabelem. Ne radiové pojítko přes směrovou anténu, ale skutečně, za pomoci ferry lodí, položili z pevniny dva podmořské optické kabely. Troufám si tvrdit, že je to momentálně nejlepší konektivita na ostrově.

KoHubbers

KoHub má domácí a přátelské prostředí, a ve srovnání třeba s Punspace je více komunitní. Není to jen „kancelář v tropech“, ale především komunita lidí, kteří si říkají KoHubbers a tráví spolu, podle chuti, i volný čas. Třeba včera přijelo několik nových lidí, tak jsme šli večer na pivo a vyměňovali zkušenosti.

Hanging out with KoHubbers
Hanging out with KoHubbers

Potkal jsem tu tři další čechy, mimo jiné Davida, kterého jsem zatím znal jen z internetu, dále je tu páreček z Barcelony (překladatelka a admin, který na dálku spravuje linuxové servery), další páreček z Holandska (opět admin a překladatelka – to je evidentně oblíbená kombinace), američanka, která žila 17 let v Číně a překládá z čínštiny do angličtiny, vývojáři, grafici, markeťáci… prostě směs profesí, které se dají dělat přes Internet. Momentálně je nás tu asi 15.

Zábava

Nejen prací živ je člověk. 400m od KoHubu máme pláž, kam se chodíme koupat nebo hrát freesbie ve vlnách. V KoHubu se pořádají filmové večery – na nástěnce vždy vidíte, kdy to bude a před tím se hlasuje, jaký film se bude promítat.

KoHub - směr pláž
Na pláž je to 400 m

Předvčírem tady byl lokální Oktoberfest na pláži Klong Dao – benefiční akce na podporu místní záchranné stanice pro zvířata. Mejdan na pláži, živá kapela, fireshow, grilování a samozřejmě pivo, pivo a pivo… Byli tam jak místní, tak expati a samozřějmě KoHubbers, včetně Jamese.

Oktoberfest - fireshow
Místní Oktoberfest – fireshow na pláži

Jak to tady chodí

Chodí se tady na boso 😉 KoHub je hodně členitý, s mnoha možnostmi, jak a kam si sednout nebo lehnout. Někdo preferuje klimatizovanou místnost, většina ale pracuje na zastřešené venkovní terase s výhledem do zahrady. Většina stolů a židlí na terase je z bambusu nebo ze dřeva. Jsou tady zamykatelné skříňky, abyste nemuseli pořád tahat notebook sem a tam.

Někdo pracuje radši ráno, někdo začíná až odpoledne, kvůli zákazníkům z Evropy.

KoHub - terasa
Takhle má vypadat „open-space“

Zahrada

Na zahradě jsou stromy a keře, které chrání KoHub před sluncem. Dále pár altánků, které také můžete využívat. Jeden z nich je vyhražen na hovory přes Skype, další Skype room je uvnitř.

KoHub - Skype room v zahradě
Skype room v zahradě

Když se vracíte z pláže a jste od slaný vody nebo od písku, je tady sprcha na stromě, které se trefně říká „coco shower“. Pak je tady velká socha Budhy sedícího pod palmou.

KoHub - Coco shower
Coco shower

Varani

Po pár dnech v Ko Hubu vám neunikne, že zahradu občas navštěvují varani – tady jsem je pro vás natočil:

Kuchyně

Kafe a voda jsou zdarma. Pak je tu samoobslužná lednička s dalšími nápoji za velmi rozumné ceny. Můžete tady i snídat nebo obědvat. Od rána do 17h vaří přímo tady v KoHubu. A vaří fakt luxusně. Následující jídla stojí v přepočtu ~70 Kč.

KoHub - jídlo

Kuřecí polévka s kokosovým mlékem a rýže
Kuřecí polévka s kokosovým mlékem a rýže

Nový kolega

Mám tady novýho kolegu, jmenuje se Tiger, a domlouvá se se mnou rukama, nohama, někdy ocasem. Teda, když zrovna nespí.

KoHub - Tiger KoHub - Tiger většinou spí

Členství v KoHubu

Pokud chcete z KoHubu pracovat, prostě přijedete, zaplatíte členský poplatek a můžete pracovat. Pokud plátíte po jednotlivých dnech, vychází to na 250 Kč/den. Ale většina nomádů je tady na delší dobu, takže si platí týdenní nebo spíš mesíční členství a dostávají se na mnohem lepší ceny. Já jsem teď v Thajsku na necelý měsíc, tak si členství platím po týdnech.

KoHub - Budha
Socha Budhy v zahradě

A závěr?

Pro mě je to zatím nejlepší coworking na světě, jaký jsem objevil. Takovéhle zázemí pro práci by nám mohl závidět i Google. Thank you James!

Líbil se vám článek?

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin