🚕 Uber zkušenosti po 4 měsících – recenze

Pokud o službě UBER uvažujete, tady jsou moje zkušenosti. Před 4 měsíci jsem, místo TAXI služeb, začal využívat inovativní osobní přepravu Uber. Za tu dobu jsem podnikl 18 jízd s Uber Pop, ujel 96 km, ztrávil v Uber autech 3 hodiny a zaplatil 1.977 Kč.

Aplikace Uber

Základem je mobilní aplikace UBER (Android, iPhone, Windows Mobile), která neslouží jen k objednání auta, ale má další funkce:

 • zobrazuje auta v okolí
 • nabízí výběr mezi UberPop a UberBlack
 • ukazuje přibližný dojezdový čas
 • funguje jako taxametr
 • na mapě vidíte kde jste
 • po jízdě dáte řidiči hodnocení (hvězdičky) a on vám
 • ukazuje jméno řidiče, začátek SPZ a typ auta, který k vám přijíždí – jinak ho nepoznáte, auta UberPop nejsou nijak viditelně označena.
 • podrobná historie jízd
 • umožňuje zadávat slevové kódy
Aplikace Uber (Android)
Aplikace Uber (Android)

Uber Black vs Uber Pop

Uber nabízí ve skutečnosti dvě služby: Uber Pop a Uber Black. UberBlack je více podobný klasické taxi službě. Má standardizované černé limuzíny, řidiči mají taxikářské licence, celková úroveň je možná výš, než u klasických TAXI, ale také je dražší. Pro běžnou osobní dopravu po Praze je UberPop naprosto vyhovující. UberBlack jsem zatím nevyužil, následující text se tedy týká pouze služby UberPop.

Placení

Placení je na Uberu asi ta největší pecka. Nestaráte se, jestli máte hotovost. Neřešíte, jestli má řidič nazpět na tisícovku. A nebojíte se, že řidič zneužije vaší společenské únavy, a vrátí vám špatně. Neplatíte totiž řidiči, ale přímo Uberu. Ten si platbu strhne z vaší platební karty. V autě tedy nic neplatíte. Když přijedete do cíle, prostě jen řeknete Děkuji, nashledanou“.

Hodnocení

Po jízdě můžete řidiče ohodnotit (1-5 hvězdiček + volitelná poznámka) a řidič zase hodnotí vás, jako zákazníka. Ale jinak jsem to hodnocení moc nepochopil. Já se totiž nedozvím, jak mě řidič ohodnotil a řidič se nedozví, jak jsem ho hodnotil já. Dokonce ani neznám nějaké průměrné hodnocení, jak si stojím. Hodnocení slouží jen Uberu, takže mi to moc nedává smysl.

Uber to ale používá. Jeden řidič mi vyprávěl, jak mu prasklo přední sklo a nějaká zákaznice mu za to dala 2 hvězdičky. Uber ho okamžitě vyřadil ze systému a pozval si ho na kobereček. Když pak zjistili, že prasklé sklo již bylo ohlášeno policii, nové sklo je objednané, a přijde za 3 dny, tak ho do systému zase zařadili. Důležité ale je, že tady Uber má fyzickou pobočku, a když řidič dostane špatné hodnocení, tak to hned řeší.

Serioznost řidičů

Tady nemám jedinou věc, kterou bych vytkl. Důvod je jasný. Uber je moderní inovativní služba, která boří zapčklé a zkostnatělé koncepty, a tím přitahuje podobně smýšlející lidi – řidiče i zákazníky. Takže jsem si s řidiči Uberu vždy velmi dobře rozumněl.

Při jedné jízdě jsem na mobilním telefonu sledoval, kudy jedeme, ale pak mě to přestalo bavit, a telefon jsem si položil na sedačku. Když jsme dojeli do cíle, tak jsem na to zapomněl, vstal jsem a odešel. Za chvíli se za mnou ozvalo „Pane, telefon! Zapomněl jste si tady telefon.“ A pokud by takhle pohotově nezareagoval nebo si mého telefonu všiml až po čase, tak má Uber také své Ztráty a nálezy, do kterých se můžete podívat online.

Ceny

Jízdné se skládá ze tří složek: Nástupní taxa + cena za kilometr + cena za minutu. Přibližnou cenu v jakémkoliv městě, kde Uber jezdí, vám vypočítá Odhad jízdného. V Praze Uber nedávno slevňoval, nyní jsou ceny následující:

 • Základní taxa: 25 Kč
 • Vzdálenost: 9,90 Kč / km
 • Délka jízdy: 3 Kč / min

Někdy se stane, že v rozumné vzdálenosti (cca 15 minut dojezd) není žádné auto. Potom vám Uber nabídne zvýšení ceny (násobení ceny 2x nebo i 3x), aby do této oblasti auta přilákal. Násobení ceny se stává ve dvou případech:

 • jste v nějaké nezajímavé oblasti, kam nikdo nejezdí
 • zrovna končí nějaká sportovní akce, která ve velkém stáhla auta z okolí

Potom závisí na vás, jak moc spěcháte. Sami se rozhodnete, jestli navýšení ceny chcete přijmout, nebo jestli raději počkáte, až se nějaké auto objeví.

Reporty – zpráva po jízdě

Po každé jízdě dostanete e-mailem podrobný report, kde najdete odkud kam jste jeli, s jakým řidičem, přesnou trasu na mapě, ujeté kilometry, čas jízdy, a samozřejmě cenu a její kalkulaci. Kromě e-mailu najdete tento report i v historii v mobilní aplikaci nebo na webu. Uber vám ke každé jízdě automaticky vygeneruje také fakturu, kterou si můžete stáhnout jako PDF.

Uber Pop - závěrečná zpráva
Uber – závěrečný report

Uber dělá zajímavé akce

Kromě osobní dopravy má Uber každou chvíli nějakou zajímavou akci. V nedávné době to byly:

 • UberMAMA – na Den matek jste si mohli přes Uber objednat kytici tulipánů
 • UberIceCream – letní akce, kdy vám Uber za 50 Kč přivezl 6x zmrzlinu Magnum.
 • UberPITCH – elevator pitch pořádaný Uberem v Brně
 • Dva roky v Praze – Uber vydal slevový kód na 200 Kč u příležitosti 2 letého výročí v Praze.
 • UberAPERITIVO – za 100 Kč vám přivezli osobního barmana, který pro vás a známé připravil nápoj Aperol Spritz.
 • UberRECYCLE v rámci Dne Země po dobu dvou dnů odvážel elektroodpad. A jelikož velkoobjemové kontejnery přistavované pravidelně městem obvykle elektroodpad neberou, tak to mnoha lidem vytrhlo trn z paty.

Závěr

Mám jistou slabost pro tyto inovativní služby, které boří zavedené, ale zastaralé, koncepty. Uber patří mezi ty, kterým se to dost daří, a zvykl jsem si ho využívat. Přesto jsem klasické TAXI služby úplně nezatratil. Když jsem třeba v podniku, kde je hodně špatný signál, tak to mobilní aplikaci s mapou prostě neutáhne, zatímco poslat SMS TAXI službě zvládnu i na jednu pomrkávající čárku.

Pokud vás Uber láká, zaregistrujte se a dostanete 200 Kč na první jízdu nebo v Uber aplikaci zadejte slevový kód 3b8v7gn4ue.

Líbil se vám článek?

11 komentářů u „🚕 Uber zkušenosti po 4 měsících – recenze“

 1. Chci se zeptat jak to funguje s vyzvednutím na letišti v Ruzyni? Letištní taxíky stojí hned u východu z terminálu I a II
  Když si objednám odvoz přes Uber, kde mě vyzvedne? Taky před terminálem, nebo někde dál, např u parkoviště pro dlouhodobé stání?

 2. Z letiště jsem zatím nejel, ale Uber vás vyzvedne tam, kam na mapě píchnete špendlík. Nemusí to být „adresa“, může to být prostě místo na mapě, klidně před terminálem.

  Jediný možný problém by byl, kdyby tam byl nějaký omezený vjezd. Ale kam můžou normální auta, může i Uber.

 3. Aplikace Vám na letišti napíše, kde máte na auto čekat. U terminálu 1 je to na běžném parkovišti a u terminálu 2 je to nahoře u odletů, protože tam se dá s autem zajet až k východu.

 4. Co se týká letiště Václava Havla, tak by neměl být problém. Do 15 min je výjezd z parkoviště před terminály zdarma. Před cca půl rokem jsem jel z letiště někdy ve 2 ráno přes Liftago a řidič mi říkal, že se to tam teď snaží různě omezit, aby tam nemohli zajíždět jiné taxi než ty „oficiální“ letištní a prý je tam relativně nově nainstalovaná kamera se čtečkou SPZ. Systém po výjezdu nepustí zpět do areálu auto se stejnou SPZ do jedné hodiny. Takže to je asi jediné omezení.

 5. Jsem na aplikaci prvne, tak nevim. Kdyz si naplanuji jizdu, jak mám zjistit, ze 100 % nekdo prijede? Potrebuji brzy rano na letiste, takze to musi byt na sichr.. Diky za info

 6. To nevim. Když si objednáte normální taxík, tak jak zajistíte, že 100% přijede?

  To prostě 100% nezajistíte nikdy. Takže jestli stíháte letadlo, tak prostě vyražte o půl hodiny dřív.

 7. Tak teď to tam kontrolují už samotní taxikáři.
  Je to docela blbý. Radši jít na dočasné parkoviště a tam si je objednávat.
  Předejdete tak spoustě zbytečných nervů.

 8. S předstihem několika dni jsem si na casnou ranní hodinu objednal Uber na odvoz z P7 na letiště . Aplikace to potvrdila , uvedla cenu v rozpětí 320-350 CZK , vse v poho . V daný den , stepuji 5 min před smluvenym příjezdem venku a vyhlizim auto . Najednou sms , ze služba bude dražší a chci li , mohu ji odmítnout … co tak asi mohu dělat ve 4.30 h když to letí v 6 h … A z ceny 320-350,- se stalo 608,- . Již nikdy více !

 9. Moje první jízda s UBERem byla docela zklamání, řidič čekal jinde, než byly moje souřadnice a že prý jsem mu dvakrát nezvedl telefon. Po cestě jsem se to snažil pochopit, ptal jsem se ho proč ignoruje souřadnice a na jaké číslo mi volal (že u mě to nezvonilo), čímž jsem ho bůhví proč naštval tak, že uprostřed lesů zastavil a snažil se mě z taxíka vyhodit. Nevím, jestli budu mít ještě někdy chuť riskovat další takový vopruz u Uberu.

 10. Jan Havelka: Hezká pokádka, škoda že od záčátku do konce vymyšlená.

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin