Daňová evidence a fakturace online

Vystavování faktur a daňová evidence online

Vedu daňovou evidenci a výdaje vykazuji paušálně. Jsem však plátce DPH, což situaci trochu komplikuje, přesto jsem si doteď vystačil s Open Office. S příchodem nového roku jsem ale začal uvažovat o nějakém chytřejším, ale ne moc složitém, řešení.

Poslední dobou začaly vznikat různé webové online služby, což mě zaujalo. Jednak potřebuji mít možnost fakturovat i když jsem třeba na cestách v Thajsku (kam notebook netahám) a jednak používám převážně Linux, na kterém většina „kamenných“ účetních programů není podporována.

Těch online služeb jsem našel víc, zaujaly mě dvě z nich, ale bohužel musím konstatovat, že ani jedna můj problém neřeší. Přesto vám je představím, protože třeba pro váš účel budou vyhovovat.

Fakturoid.cz

Z Fakturoidu jsem byl od začátku opravdu nadšen. Uživatelské ovládání výborné, intuitivní, přehledné. Kdybych nebyl plátce DPH, tak by to byla jednoznačná volba. Tedy ne, že by Fakturoid neměl podporu pro DPH, to samozřejmě má. Ale i když vykazuji výdaje paušálně, a tudíž je pro účely Daně z příjmu evidovat nemusím, musím kvůli DPH evidovat přijatá daňová plnění (tedy přijaté faktury). A to už Fakturoid neumí. Fakturoid mi tedy řeší jen polovinu problému.

Nedávno jsem si také stěžoval, že se vyrojilo mnoho nových firem, které chtějí fakturaci nebo účetnictví řešit online, ale že nechápu, proč do toho nejde nikdo z těch firem, co dělají účetní software už mnoho let. A byl jsem vyslyšen…

Flexi Bee

Flexi Bee je projekt od výrobce účetního systému Win Strom (v dobách DOSu známý jako PC Strom). Hned jsem se zaregistroval a začal testovat.

Opět jsem byl nejprve nadšen, ale nakonec jsem musel konstatovat, že je Flexi Bee pro můj účel příliš komplikované. Na začátku jsem vybral, že chci vést Daňovou evidenci (další varianty jsou Podvojné účetnictví, Neziskovky…). Zadal jsem několik faktur. Chtěl jsem je zlikvidovat (prohlásit za zaplacené) a tady jsem narazil. Místo, abych si fakturu prostě odškrtnul, musel jsem pro ní vytvořit buď bankovní nebo pokladní doklad, s ním jí pak spárovat a tím zlikvidovat.

A to už musím dělat jednu věc dvakrát, přestože mi to zákon neukládá. Protože podle zákona v Daňové evidenci nemusím evidovat pohyb peněz ani v pokladně ani na běžné účtu. Stačil by mi seznam přijatých a vydaných faktur a informace, kdy byly zaplaceny. Pokud bych měl třeba s.r.o. a vedlo normálně účetnictví, bylo by Flexi Bee jasná volba. Pro Daňovou evidenci mi ale spíš zkomplikuje, než usnadní.

Závěr

Co se týče cen, tak oba systémy mají nějaký základ zdarma a pak měsíční paušál v různých tarifech. V obou případech mi cena připadá přijatelná a odpovídající, takže podle ní jsem se nerozhodoval. Přesto jsem si pro svůj účel žádný z uvedených systémů nevybral a i letos povedu evidenci dále v Open Office. Oba systémy se mi ale líbí a oběma přeji hodně zdaru do budoucna.

Líbil se vám článek?

15 komentářů u „Daňová evidence a fakturace online“

  1. Dobrý den,

    děkujeme za připomínku k našemu projektu uctujte.cz. Pro vaše účely by mělo stačit pouze použít funkci „Hotovostní úhrada“. Tam je vyplněn dnešní datum a celá částka faktury. A pak jen odkliknout.

    A faktura je pak „Zlikvidovaná“.

    S pozdravem

    Petr Ferschmann

  2. Dobrý den,

    tak jsem se dnes dozvěděl ještě jednu věc: FlexiBee umí označit fakturu jako uhrazenou. Webové rozhraní toto zatím nemá, ale protože je postavené na FlexiBee, tato funkce se tam objeví.

    Tím by to mohlo být ještě jednodušší než dnes.

    Petr Ferschmann

  3. @Petr Ferschmann Děkuji za oba komentáře. Projekt Uctujeme.cz budu samozřejmě dál sledovat a když se tam tato funkce objeví, dám o ní vědět.

  4. Když jsem kdysi hledal web pro správu faktur, připadal mi jako zajímavý kandidát Zoho (http://invoice.zoho.com). To ale bylo v dobách, kdy české varianty neexistovaly. Zoho samozřejmě to nemá žádné funkce specifické pro české daňové prostředí.

  5. @Milan Majer: Tak to velmi zajímavá informace. Autorem je totiž Cígler Software, který dělá účetnictví Money – tj. již druhý z těch známých účetních softů, který se pouští do online řešení.

    Hned se tam zaregistruji, vyzkouším a asi bude další článek 😉

  6. Na iDoklad.cz jsem taky nedávno narazil. Díval jsem se i k Cíglerovi a hledal kde je tam nějaké omezení a nenašel jsem nic…. Kdybych už neměl koupený FlexiBee, tak bych do toho šel 🙂

  7. iDoklad vypadá velice zajímavě. Ale zatím si netroufám na ostrý provoz. Má někdo praktické zkušenosti?

  8. vedení daňové evidence kompletně deleguji jinam. Není na to čas. To pomačkávat v cloudech a sám to řešit. Pak pří ročním výkazu je nějaký fail a musí se to opravovat atd. V podstatě ten outsourcing vyjde levněji. Tedy to jest můj názor.

  9. To ale mícháte dohromady dvě otázky, které se vzájemně nevylučují:

    1) Vést si účetnictví sám nebo to někomu svěřit?

    2) Jaký účetní software použít? Desktopový nebo cloud?

    ad 1) Tady souhlasím: Od určité složitosti se určitě vyplatí outsourcovat

    ad 2) Tady bych už dnes trval na cloudu. Je mi jedno na čem to poběží, ale chci do toho mít přístup odkudkoliv kde je internet (i ze zahraničí, i z mobilu), a mít nad tím plnou kontrolu. Pokud s účetním třeba nebudu spokojen, tak chci mít možnost mu ze dne na den odebrat přístup, a dát ho jinému účetnímu. A to právě iDoklad i Flexibee umožňují. Dokonce mají oba katalog certifikovaných účetních, kteří takto umí pracovat.

  10. Za mě a naši firmu bych spíše doporučoval externí agenturu, pořád se mění zákony, normy, všechno možné a pokud nejste účetní je těžké to sledovat. O nás se stará http://cz.f-chain.com/# a vše šlape bez problému.

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin