eBanka: Inkaso firemního šeku bude za 500 Kč

inkaso-sekuOd 1. února 2008 srovná eBanka cenu za inkaso šeku s ceníkem Raiffeisenbanky. To co bylo dříve za padesát, bude nyní za pět set.

Do teď jste za inkaso šeku v eBance zaplatili 1% z inkasované částky, minimálně ale 50 Kč, maximálně 1.500 Kč. Od 1. února 2008 bude minimální cena 500 Kč.

Pokud vám tedy někdo pošle šekem třeba 25 USD, tak byste, při současném kurzu 18 Kč/dolar museli bance ještě 50 Kč doplatit 🙂 Je pravda, že eBanka měla v tomto ohledu ceny velmi nízké, u jiných bank je minimální cena obvykle 100 Kč, což bych považoval za odpovídající cenu.

Řesení vzniklé situace

Šekem mi dříve platili tři americké společnosti: Google, MediaWhiz (Text-Link-Ads) a Cafe Press. Google, od doby, co má filiálky v Evropě, už posílá peníze na účet (ještě by mohl z toho stále padajícího dolaru přejít na Eura). MediaWhiz sice ne, ale ten zase umí platit přes PayPall, což je ještě levnější, než bankovní převod. Zbývá vyřešit Café Press. Ten, jak jsem se informoval, platbu na účet neumožňuje, ale umožňuje nastavit minimální částku šeku, kterou jsem operativně změnil na $250, aby mi pak v okurkové sezóně náhodou nepřišel šek na $30, za který bych u eBanky dostal 40 Kč 🙂

Co je inkaso firemního šeku

Pokud vám chce americká firma poslat peníze, obvykle to udělá formou firemního šeku. Ten vám pošle poštou a vy ho odnesete do své banky. Tam vám ho ale neproplatí na místě (proplácí se jen bankovní šeky). Šek, vystavený firmou, dáte takzvaně k inkasu. Banka za vás proplacení šeku vyřídí a peníze vám dá na účet. To trvá obvykle 2-3 týdny.

Proč vůbec šeky, když žijeme v době internetového bankovnictví?

Jednoduše řečeno, protože američani jsou paranoidní a peníze na účet vám prostě nepošlou. Stejně jako vám neřeknou číslo účtu, když chcete něco zaplatit vy jim. V USA je číslo účtu (bůh ví proč), něco jako osobní údaj. Platí se tam kreditkou nebo šekem.

Líbil se vám článek?

2 komentáře u „eBanka: Inkaso firemního šeku bude za 500 Kč“

  1. Jak tedy mám přijmout peníze v USD. Mám CZ účet v dolarech, ze zahraničí na účet do banky, když jsem zadal IBAN, SWIFT, jméno a to vše PayPal. Přesto mi převod nepřišel.

  2. Tento článek byl o platbách šekem, nikoliv převodem.

    Pokud vám nejde udělat převod ze zahraničí, tak buď něco děláte špatně, a nebo vaše banka zahraniční transakce neumí. Pokud jste to posílal nedávno, tak můžou být peníze také ještě na cestě. Z české banky na PayPal může transakce trvat i týden. V případě Komerční banky ještě déle.

    Doporučuji vám obrátit se na banku, ze které peníze odesíláte. Pokud na cílový účet peníze nedorazily, tak se vrátily zpět, a s nimi i informace, proč se transakce nepovedla.

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin