DropBox – osobní zkušenosti s cloudovým úložištěm dat na Internetu

DropBox je multiplatformní online služba, která umožňuje automaticky synchronizovat soubory mezi všemi vašimi počítači. Synchronizace probíhá přes online diskový prostor zvaný DropBox, který má v základní verzi zdarma 2 GB (zdarma rozšiřitelných až na ~20 GB).

Synchronizace souborů mezi počítači

Po instalaci aplikace DropBox budete mít ve svých dokumentech složku My DropBox. Cokoliv do této složky uložíte nebo v ní vytvoříte, se automaticky synchronizuje na server DropBox. Odtud se dále automaticky synchronizuje s dalšími počítači, na kterých DropBox používáte.

Představte si, že v práci upravíte dokument, a když se vrátíte domů, už tam na vás čeká. Upravíte ho a v práci už je jeho nová verze. Nemusíte ho nosit na USB klíčence, ani si ho posílat mailem sám sobě. Stačí mít požadované soubory ve složce My DropBox. Synchronizace probíhá na pozadí a dokumenty nebo složky, které se právě přenáší, jsou označeny zvláštní jinou ikonou, než ty již synchronizované.

DropBox je multiplatformní

Dodávaný program je ve verzi pro Windows, Linux i Mac OSx. Navíc máte k dispozici webové rozhraní. Můžete synchronizovat i napříč mezi platformami (např. stolní PC s Linuxem a notebook s Windows).

Rychlost a spolehlivost

Za půl roku každodenního používání se mi nestalo, že by se něco neuložilo, ztratilo nebo že by služba DropBox nebyla dostupná. Rychlost závisí samozřejmě na vašem připojení k internetu. Při změnách se ale soubory nepřenáší celé, ale jen jejich binární rozdíl, takže velký dokument se při drobné změně nemusí přenášet celý znovu.

Sdílení dat

Ve složce My DropBox je podsložka Public. Obsah této složky je, jak z názvu vyplývá, veřejný. Uložíte tam soubor a známemu jen pošlete jeho adresu. Ano, každý soubor ve složce Public má své veřejné URL, ze které si jiný uživatel může nezávisle na DropBoxu soubor stáhnout. URL daného souboru najdete ve webovém rozhraní.

Zálohování

Funkce zálohování vlastně automaticky vyplývá z principu fungování DropBoxu. I když nebudete synchronizovat na jiný počítač, obsah složky My Dropbox se bude synchronizovat do DropBoxu, kde bude zálohován.

Co když soubor omylem smažu? Tím se díky synchronizaci smaže automaticky i v DropBoxu a následně na všech počítačích, které synchronizuji? Ano, to je vlastnost synchronizace 🙂 Ale DropBox má funkci Undelete (dostupná ve webovém rozhraní). Ve verzi ZDARMA je to omezeno na 30 dní od smazání, což ale většinou stačí.

Verzování

Co když si ale soubor nesmažu, ale přepíšu jinými daty a chtěl bych se vrátit k předchozí verzi. Nebo zjistím, že bych se chtěl vráti k verzi, kterou jsem měl před 14 dny?

To všechno je možné díky mechanismu verzování. Ten uchovává všechny předchozí verze souborů a přes webové rozhraní se k nim můžete vrátit. Ve verzi ZDARMA je to opět omezeno na 30 dní zpět, v placené verzi se můžete vrátit třeba ke stavu před rokem.

DropBox na jednom počítači?

Má smysl DropBox používat na jediném počítači? Kvůli tomu verzování, zálohování a sdílení by to smysl mělo. Ale pravda je, že největší bomba je ta synchronizace mezi počítači. Osobně používám DropBox právě kvůli tomu, to ostatní jsou pro mě příjemné  vlastnosti navíc.

Líbil se vám článek?

13 komentářů u „DropBox – osobní zkušenosti s cloudovým úložištěm dat na Internetu“

 1. Přesně tohle už několik let používám. Jmenuje se to Subversion…

 2. Petr:
  Ano, několik let už na toto taky používám SVN, ale Dropbox vypadá jako mnohem vhodnější služba pro nějaké maličkosti, pro které SVN spíš znásilňuju.

  Neverzuju si jen zdrojáky, ale i například písemné práce do školy a tady bych obzvlášť ocenil něco, co vypadá (nebo přímo je) jako nativní součást systému (a není to MS-only, protože neustále přebíhám mezi různými operačními systémy).

  Autorovi díky za tip, určitě to otestuju! 🙂

 3. „Stačí mít požadované soubory ve složce My DropBox“ — a to je zásadní vada DropBoxu. Protože v reálu nechci sync složky My DropBox, ale sync složky Projekty, pak sync jednoho webu úplně v jiném adresáři, sync Oblíbených položek ve třetím a zcela jinde umístěném adresáři, atd. To omezení na My DropBox je naprosto zásadní.

  Druhé omezení je kapacita pouhé 2GB, směšné.

  Veškeré tyto problémy řeší mnohem lepší sync – Microsoft Live Mesh – https://www.mesh.com/welcome/default.aspx – který je také zdarma, má kapacitu 5GB, a funguje na Windows / OS X i Windows Mobile telefonech, stojí za ním výrazně stabilnější společnost, a nemá výše uvedená omezení.

 4. @Radek Hulán: S tím omezením na jednu složku je to pravda, ale pokud vím, tak se to plánuje.

  Naopak ty 2 GB limit úplně nejsou. DropBox to nikde nezveřejňuje, ale po registraci se dozvíte, jak získat zdarma víc. Maximum, co lze získat zdarma, je 5 GB. Takže to je s tím Meshem nastejno.

  Jinak u toho Meshe mi chybí podpora Linuxu – ta je zase pro mě zásadní. Se stabilitou jsem za půl roku používání neměl jediný problém. On je MS možná stabilní firma, ale o jeho produktech už se to říct nedá (teď teda nemyslím konkrétně ten Mesh, ten jsem netestoval).

 5. @Varlog

  Nezkoušel jsem to, ale nedá se „My Dropbox“ obejít tím, že si v tom adresáři udělám symlinky či hardlinky na adresáře jiné a bude je to poté synchronizovat?

 6. Trik se symlinkama jsem používal v DropBoxu na Ubuntu k plné spokojenosti. Trochu problém je pak ale, když DropBox používáte napříč platformami.

  IMHO je DropBox dobrý třeba jako síťový disk a pro sdílení. A protože funguje intuitivně a při běžné práci se soubory o něm ani nevíte, je vhodný pro běžné uivatele, kterým SVN (v mém případě Git ;-)) moc neříká.

 7. @Honza Jasně, já SVN používám taky, ale to není stejný typ produktu. U DropBoxu je to verzování taková vlastnost navíc. Nejdůležitější je ta synchronizace (automatická, multiplatformní a s vlastním úložištěm dat).

 8. Nazdar pánové nemohu nikde najít jestli je možné mít v jednom PC 2x dropbox, abych mohl sdílet data se dvěma subjekty nezávisle ??? díky za pomoc

 9. petr: V jednom PC můžete mít víc DropBoxů. Každý uživatel může mít svůj vlastní. A v Linuxu lze dokonce spustit více DropBoxů pod jedním uživatelem.

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin