Jak mě pobavila Dobrá Doména.cz

CZ NIC nedávno spustil propagační minisite Dobrá Doména.cz, jejímž s cílem je poutavou a zábavnou cestou osvětlit běžným uživatelům, proč je dobré mít vlastní výstižnou doménu. Musím říct, že mě celý projekt pobavil – v tom dobrém i v tom ironickém smyslu.

Co mě na Dobré doméně upřímě pobavilo, bylo vtipné video, které tvoří ústřední část celé prezentace, a které nenucený a zábavným způsobem uvádí uživatele do problematiky. Uživatel se dozví, proč není dobré provozovat web kdesi na freewebech, proč by každý web měl mít svojí doménu, že existuje něco jako DNSSEC a jak si ověřit, zda je nějaká doména volná.

Hlavní problém vidím v načasování této osvětové akce

Možná pamatujete ještě dobu, kdy CZ NIC neumožňoval registraci jiné domény, než byl název vaší firmy. Existoval tenkrát jediný způsob, jak to objejít – registrovat si patřičný název jako registrovanou ochrannou známku ®.

Pak CZ NIC pravidla uvolnil a každý si mohl, stejně jako v mezinárodních doménách, registrovat co chtěl. A tehdy měla tato osvětová kampaň přijít. Ale stále byl ještě čas, protože domény .cz byly celkem drahé (600 Kč registrace + 600 Kč/rok, tj. první rok jste zaplatili 1.200 Kč jen to hvízdlo).

Pak CZ NIC zrušil počáteční registrační poplatek (dnes se již platí jen roční poplatek) a domény zásadně zlevnil (.cz doménu dnes pořídíte za 125 Kč/rok). A v tom momentě byl už skutečně ten pravý čas na osvětovou akci typu Dobrá doména. Protože pak se začaly dít věci.

Přišel fenomén doménových spekulantů, kteří vzali domény útokem a dnes není volná v podstatě žádná doména, která má v názvu nějaké smysluplné slovo. A teď, když už není skoro co registrovat, přijde CZ NIC s osvětovou kampaní :-). Samozřejmě můžete domény kupovat od spekulantů, ale už ne za 220 Kč.

Líbil se vám článek?
Rubriky Web Štítky

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin