Jak mě pobavila Dobrá Doména.cz

CZ NIC nedávno spustil propagační minisite Dobrá Doména.cz, jejímž s cílem je poutavou a zábavnou cestou osvětlit běžným uživatelům, proč je dobré mít vlastní výstižnou doménu. Musím říct, že mě celý projekt pobavil – v tom dobrém i v tom ironickém smyslu.

Co mě na Dobré doméně upřímě pobavilo, bylo vtipné video, které tvoří ústřední část celé prezentace, a které nenucený a zábavným způsobem uvádí uživatele do problematiky. Uživatel se dozví, proč není dobré provozovat web kdesi na freewebech, proč by každý web měl mít svojí doménu, že existuje něco jako DNSSEC a jak si ověřit, zda je nějaká doména volná.

Hlavní problém vidím v načasování této osvětové akce

Možná pamatujete ještě dobu, kdy CZ NIC neumožňoval registraci jiné domény, než byl název vaší firmy. Existoval tenkrát jediný způsob, jak to objejít – registrovat si patřičný název jako registrovanou ochrannou známku ®.

Pak CZ NIC pravidla uvolnil a každý si mohl, stejně jako v mezinárodních doménách, registrovat co chtěl. A tehdy měla tato osvětová kampaň přijít. Ale stále byl ještě čas, protože domény .cz byly celkem drahé (600 Kč registrace + 600 Kč/rok, tj. první rok jste zaplatili 1.200 Kč jen to hvízdlo).

Pak CZ NIC zrušil počáteční registrační poplatek (dnes se již platí jen roční poplatek) a domény zásadně zlevnil (.cz doménu dnes pořídíte za 125 Kč/rok). A v tom momentě byl už skutečně ten pravý čas na osvětovou akci typu Dobrá doména. Protože pak se začaly dít věci.

Přišel fenomén doménových spekulantů, kteří vzali domény útokem a dnes není volná v podstatě žádná doména, která má v názvu nějaké smysluplné slovo. A teď, když už není skoro co registrovat, přijde CZ NIC s osvětovou kampaní :-). Samozřejmě můžete domény kupovat od spekulantů, ale už ne za 220 Kč.

Nepřipomíná vám to célé proslulou hru Monopoly?

Jak mě pobavila Dobrá Doména.cz
Ohodnoťte článek

Summary
Review Date
Reviewed Item
Dobrá Doména
Author Rating
31star1star1stargraygray
Rubriky WebŠtítky

Napsat komentář

Highslide for Wordpress Plugin